Şişkinlik İçin “Gazdır” Deyip Geçmeyin!

Sabahları düz bir karınla uyanıp, geceleri şişkin bir göbekle yatağa gidenlerden misiniz? Cevabınız “Evet” ise ve bu durum bir süredir devam ediyorsa, mutlaka tedavi olmalısınız.

Toplumda sık görülen sorunlardan bir olan şişkinlik maalesef geçici bir durum zannedilerek, yeterince önemsenmiyor. Pek çoğumuz durumu, “Gazdır” diye geçiştirse de, altında daha ciddi sorunlar yatabiliyor.   

Karnımız üç sebepten dolayı şişebilir; psikolojik sorunlar, tükettiğimiz gıdalar ve mide hastalıkları.  Sürekli hale gelmiş şişkinlikler detaylı incelenmeli ve hekim kontrolünde tetkikler yapılmalı. Basit gibi görünen şişkinlik; gastrit, ülser, kanser ve kolit hastalıklarının belirtisi olabilir.

Şişkinlik hem kadınları hem de erkekleri eşit oranda etkiliyor. Gün içinde yutulan hava bile şişkinlik nedeni olabilirken, beslenmeyle arasında ciddi bir ilişki bulunuyor. Sık kahve ve koyu çay tüketimi, kızartılmış gıdalar, acılı-ekşili yemekler, asitli içecekler en çok şişkinliğe yol açan gıdalar arasında bulunuyor.

 

Gaz ve şişkinlik farklı sorunlar

Şişkinlik ve gaz farklı şikayetlerdir. Gaz, genellikle yemeklerden sonra ortaya çıkar. Özellikle soğan, mercimek, nohut ve tahin gibi bazı gıdaların fazla tüketilmesiyle ortaya çıkar.

 

Korunmak için neler yapılmalı?

  • Stresten uzak durmaya çalışın, bunun için spor yapın.
  • Vücudunuzu dinleyerek, şişkinliğe neden olan gıdaları tüketmeyin.
  • Şikayetlerin artması durumunda mutlaka doktorunuzla iletişime geçin.  

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top