Fıtık Cerrahisi

Karın duvarındaki zayıf bir alandan, karın içi organlarının bir kese içerisinde dışarı çıkmasına fıtık denir. Doğuştan veya sonradan ortaya çıkabilir. Fıtıklar zaman içerisinde giderek büyür, şişlik ve ağrı dışında daha ciddi şikayetlere yol açabilir.

Fıtık Nedir?

Karın duvarındaki zayıf bir alandan, karın içi organlarının bir kese içerisinde dışarı çıkmasına fıtık denir. Doğuştan veya sonradan ortaya çıkabilir. Fıtıklar zaman içerisinde giderek büyür, şişlik ve ağrı dışında daha ciddi şikayetlere yol açabilir.

Emin Ersoy (44)

Fıtık Nasıl Anlaşılır?

Fıtığın karın duvarında en sık görüldüğü yerler; kasık, göbek çevresi ve önceki kesi bölgeleridir. Ağır kaldırmak, öksürmek, kabızlık gibi fonksiyonlara bağlı olarak cilt altında şişlik ve ağrıyla kendini belli eder. Ağrı, keskin ve aniden başlar, istirahat etmekle geçebilir. Bazen sürekli hale gelen ağrı, şişlik üzerinde kızarıklık ile devam edebilir. Bu tablo, hekime müracaatı gerektiren bir durumdur.

 

Neden İnsanlarda Fıtık Gelişir?

Karın duvarı üzerinde doğuştan zayıf, fıtık olmaya uygun bölgeler vardır. Yaş, doğum yapmak, geçirilmiş operasyonlar, ağır kaldırma gibi nedenlerle bu alanlarda fıtıklar gelişebilir. Herhangi bir kimsede herhangi bir zamanda fıtık ortaya çıkabilir. Çocuklarda fıtık gelişiminin nedeni kalıtımsal, erişkinlerde ise ağır kaldırma, güç idrar yapma, süregelen öksürük ve kabızlıktır.
 
Emin Ersoy (43)

Fıtık Nasıl Tedavi Edilir?

Fıtık hastalığının tedavisi cerrahidir. Bazı hastalar kasık bağları ve benzeri aletleri kullansa da, bunlar olası bir operasyonu zorlaştırmaktan başka bir işe yaramaz.

Cerrahide açık ve laparoskopik cerrahi teknikleri kullanılır. Açık yöntemde, lokal anestezi altında fıtık bölgesi uyuşturulur ve bu bölgeye cerrahın tercihine göre müdahale edilir. Hastalar aynı gün hatta saatler içerisinde evlerine dönebilir. Bazen de belden anestezi ile de işlem gerçekleştirilir.

Laparoskopik fıtık onarımında ise ince bir laparoskop ve buna takılmış özel bir kamera kullanılarak, karın üzerindeki bir delikten girilir. Fıtık bölgesi TV ekranında izlenerek, alana iki küçük delik yardımıyla bir yama yerleştirilir ve karın arka duvarına yerleştirilen bu yama, küçük cerrahi kıskaçlar ile sabitlenir. Hasta daha kısa sürede iyileşir ve ameliyat sonrası ağrısı daha az olur.

Emin Ersoy (42)
Fıtığı Olan Her Hasta Laparoskopik Cerrahiye Uygun Mudur?

Hastalar için uygun olan fıtık onarım yöntemini cerrah belirler. Laparoskopik fıtık onarımı hastanın geçirmiş olduğu operasyonlar ve tıbbi problemler nedeni ile uygun görülmeyebilir. Bu hastalarda lokal anestezi altında, sentetik bir yama kullanılarak fıtık onarımları yapılabilir.

Diğer Tedaviler

Randevu Talebi

    Yeni Bir Sen'e Hazır Mısın?

    Yeni hayatınıza ilk adımı atın, bugün randevu alın!

    Prof. Dr. Emin ERSOY Fıtık Cerrahisi ile ilgili sorularınızı cevaplıyor?

    Scroll to Top